Koalicja Lanckorońska na rzecz Zrównoważonego Transportu

Motto: Windy są najskuteczniejszym środkiem ułatwiającym przemieszczanie się osób z wózkami dla dzieci, a przede wszystkim przemieszczanie się osób niepełnosprawnych (w tym na wózkach inwalidzkich i z wózkami na zakupy) [...] - dr inż. Andrzej Marecki, Naczelnik Wydziału Mostów Zarządu Dróg Miejskich.

Zarząd Dróg Miejskich konsekwentnie wyposaża remontowane kładki dla pieszych w kosztowne windy, ignorując przy tym postulaty zarówno środowiska niepełnosprawnych [zobacz >>>], jak i rowerzystów [zobacz >>>], które jednym głosem wskazują na problem wysokiej awaryjności i podatności wind na dewastację. Przyjrzyjmy się, jak wygląda jedna z wind zastosowanych w umiarkowanie odludnym miejscu -- w węźle Trasy Armii Krajowej i ul. Słowackiego -- po kilku latach eksploatacji. Jak sięgam pamięcią, nie zdarzyło się, by wszystkie windy były jednocześnie sprawne.

Winda dojechała prawie na górny poziom. Prawie robi dużą różnicę -- w tym wypadku różnica polega na tym, że nie można otworzyć drzwi.

Dzięki wyłamanemu od dawna zamkowi bez problemu można za to wejść do szybu windy na dole i obejrzeć sobie jej podłogę od drugiej strony.

Program ZDM wyposażania kładek w windy znakomicie odpowiada na społeczne zapotrzebowanie na publiczne toalety...

...i niedrogie ogródki piwne.

Estetyka nas nie tyka -- o ile graffiti, nielegalne plakaty czy porysowane szyby to problem szerszy niż kwestia wind, to wszechobecna rdza nie służy budowaniu zaufania do tego typu udogodnień.

Niestety, Internet nie pozwala jeszcze na przesyłanie doznań zapachowych. Dlatego możemy jedynie zalecić pisanie kolejnego elaboratu o wyższości wind nad pochylniami w zaciszu jednej z nich.